Pod hradom Devín vyrástla Sokoliareň a monizoo

Pod hradom Devín vyrástla Sokoliareň a monizoo

Devín (Hrad Devín) sú zrúcaniny gotického, neskôr slohovo prestavovaného hradu, vypínajúce sa majestátne nad rovnomennou obcou, mestskou časťou Bratislavy. Hrad má jedny z najpohnutejších, ale aj najbohatších dejín spomedzi hradných sídel na Slovensku. S existenciou niekdajšieho hradiska sa spája prítomnosť keltského a neskôr rímskeho etnika na území Slovenska.

Hrad bol svedkom slávy aj pádu Veľkej Moravy, prvého štátneho útvaru slovanských predkov na Slovensku, a bol dôležitou súčasťou sústavy pohraničných pevností Uhorského kráľovstva. Spolu s neďalekým Bratislavským hradom tvorí dvojicu významných reprezentantov slovenskej národnej histórie. A čoho je Hrad Devín svedkom dnes?

Už skoro dva roky sa priamo pod hradnou skalou neďaleko futbalového ihriska rozprestiera „oáza“ pokoja, nových priateľstiev a zážitkov. Týmto miestom je Sokoliareň a mini zoo Devín. Čím je vlastne toto miesto výnimočné a prečo by sme ho mali navštíviť? Pre koho je určené?

Sokoliareň a mini zoo Devín je registrovanou farmou. Do mestského života prináša prírodu a kontakt so ži

vými zvieratami. Taktiež je oddychovou zónou, kde si môžu mladí ľudia, rodiny s deťmi, či pracovné tímy užívať dotyk prírody, opekať, oddychovať, vzdelávať sa a tráviť svoj voľný čas. Sokoliareň a mini zoo Devín je špecifická ešte v jednom smere. Dala možnosť študentom s handicapom využiť svoje teoretické vedomosti a zapojiť sa prakticky do života. Študenti s handicapom pomáhajú sokoliarom pri práci na sokoliarni a taktiež sa zapájajú do zveľaďovania areálu (o tom si ale ešte niekdy povieme).

V rámci edukácie sa Sokoliareň a mini zoo Devín zaoberá činnosťami, ktoré vedú k lepšiemu chápaniu prírody, jej ochrany, k poznaniu druhov zvierat a pod. Pre záujemcov sú pripravené krúžky a workshopy pod názvami ako: Mladý priateľ sokoliarstvastaň sa sokoliarom na jeden deň. Tí, ktorí by mali záujem sa stať sokoliarom, ponúka Sokoliareň miesto,kde môžu vykonávať potrebnú prax a pripravovať sa na sokoliarske skúšky pod vedením profesionálneho sokoliara. Najčerstvejšie dostupné informácie hovoria o tom, že  tento rok je v pláne prvý denný sokoliarsky tábor na Devíne.

V areáli Sokoliarne a mini zoo Devín objavíte zákutia kontaktnej mini zoo, kde Vás privítajú zvieratá ako sú kozičky, ovečky, pštros, lama, zajačiky a poníky. V nemenej atraktívnej časti sa nachádza medvedík čistotný, ktorému robia spoločnosť papagáje. Najpútavejšou časťou Sokoliarne a mini zoo Devín je časť, kde si návštevníci môžu obzrieť dravé vtáky. Návštevníci majú možnosť z blízka vidieť dravé vtáky akými sú napríklad: Sokol myšiar, Plamienka Driemavá, Výr Skalný, Jastrab Harrisov, Myšiak Lesný, Orol Stepný.

Pre najodvážnejších je pripravená Sokoliarska aréna s lavičkami. V tejto časti Sokoliarne a mini zoo Devín Vás skúsení sokoliari oboznámia s umením sokoliarstva a prevedú Vás históriou. Popri komentáru Vám postupne predvádzajú jednotlivé dravé vtáky a ukazujú aká vie byť súhra medzi divým zvieraťom a človekom. Zdá sa Vám to málo? Tak okrem preletov dravých vtákov ponad divákov je umožnené najodvážnejším vyskúšať si prílet na ruku. Taktiež je možnosť pod vedením skoliara mať vlastnú fotku s dravým vtákom.

Prichádza Jar a tak neváhajte a príďte sa prejsť na Devín a navštívte túto „oázu“ pokoja.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *